Aşk Nasıl Başlar Nereye Kadar İlerler

Aşk Nasıl Başlar Nereye Kadar İlerler

0 37 views

sevisen-cift

Göz teması oluşturmak aşkı alevlendirir mi, kariyer başarısı yalnızlığa götürür mü, mutsuzluktan korumak için ağaçla evlenmek iyi bir düşünce mi? Dünyanın dört bir yanından aşka dair bilmediğiniz gerçekleri size Happn vesilesiyle sunuyoruz, merakla okuyacaksınız.

Aşk ilkin gözlerde başlıyor

University of California tarafınca meydana getirilen bir araştırma, birbirini seven çiftler arasındaki uyumun düşündüğümüzden da ileri bir seviyede bulunduğunu ortaya koyuyor. Üniversitenin Psikoloji Kısmı uzmanlarının açıklamış olduğu sonuçlara gore, üç dakika süreyle birbirlerinin gözlerine bakan partnerlerin kalp atış hızları birbirine eşitleniyor. Başka bir deyişle aşk gözlerden kalbe geçiyor ve sevenleri sakinleştiriyor! Yeri gelmişken bir başka araştırmaya daha değinmekte yarar var. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya nazaran, sevdiğimiz birine sarılmak, vücudumuzun oksitosin salgılamasını sağlıyor ve ağrı kesici tesiri yaratıyor.

Onlar aşkı her ay kutluyor

Cenup Kore, dünya üstünde ilişkileri canlı tutmaya en fazlaca ehemmiyet veren ülke olabilir. Bundan dolayı ülke genelinde her yıl tam 12 kez Sevgililer Günü kutlanıyor! Başta 14 Şubat olmak suretiyle her ayın 14’ünde kutlanan bu günler, değişik isim ve konseptlere haiz. Mesela 14 Temmuz Gümüş Günü olarak biliniyor ve bu tarihte çiftler birbirlerine gümüş yüzükler armağan ediyor. 14 Ağustos “Yeşil Gün” olarak biliniyor ve çiftler bu tarihte tabiat gezilerine çıkıyor. Benzer şekilde 14 Kasım Film Günü, 14 Aralık Sarılma Günü olarak kutlanıyor. Başka bir deyişle, Cenup Koreliler aşkın iyi mi yaşanacağını biliyor.

mutlu-cift

Mutsuzluktan ağaçla kurtuluyor

Hindistan, astrolojiye kim bilir dünyada en oldukça ehemmiyet veren ülkeler içinde. Hâl bu şekilde olunca, ilişkiler de gezegenlerin konumundan nasibini alıyor. Mesela ülkenin bazı bölgelerinde, yıldız haritası Mars’ın tesiri altında olan kişilerin yapacağı evliliklerin fena sonuçlanacağına inanılıyor. Her neyse ki bu kozmik talihsizliğin üstesinden gelmenin bir yolu bulunmuş. Mars’ın tesiri altındaki şahıs, ilkin temsili olarak bir muz ağacıyla evlendiriliyor. Böylece negatif etkililerin silindiğine inanılıyor ve ağaçtan boşanan şahıs aşk hayatına kalmış olduğu yerden devam ediyor.

Yelpazeyle kontakt kuruyordu

Yolunuzun kesiştiği kişilerle tanışmak ya da beğendiğiniz kişilerle iletişime geçmek, devamlı bu kadar kolay değildi. Mesela Viktorya Periyodu İngiltere’sinde bayanların beğenilerini açıkça ifade etmeleri hoş karşılanmıyordu. Fakat elbet bu sıkıntının üstesinden gelmek için çeşitli taktikler de geliştirilmişti. Mesela bir kadının yelpazesini durağan(durgun) bir halde kalp hizasında tutması, karşısındaki adama “Kalbimi kazandın” mesajını iletiyordu. Parmak ucunu yelpazenin tepesine dokundurmak “Tanışmak isterim”, Yelpazeyi boylu süresince açarak tutmak “Beni bekle”, yüz hizasında sol yanağa yakın tutmak ise “Seninle ilgilenmiyorum” anlamına geliyordu.

Kariyer başarısı eşiyle olan evliliği etkiliyor

Magazin basınını takip edenler, Oscar kazanan pek oldukca aktrisin kısa süre içinde boşandığını duymuştur. Hatta ABD basınında ara sıra bir ‘Oscar laneti’nden söz edilir. Peki nedir bu işin aslı? Toronto Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bu soruya cevap bulmak için 1936-2010 yılları aralığında En İyi Kadın oyuncu ödülü kazanan kişilerin uygar durumlarını mercek altına almış. Sonuçta Oscar alanların, aday gösterilip Oscar alamayanlara kıyasla 1.68 kat daha çok boşandığı tespit edilmiş. Boşanmalardaki artışın sebebi tam olarak belirlenemese de araştırma ekibi Oscar kazanmanın bir tür statü değişimine niçin olarak aile içi uyumu bozmuş olduğu düşüncesinde.

Happn Hakkında: Şubat 2014’te kurulan Happn, gerçek zamanlı konum belirleme özelliği ile yolunuzun kesiştiği kişilerle tanışmanızı elde eden ilk mobil tanışma uygulamasıdır. An itibariyle İstanbul, Paris, Londra, Berlin, Madrid, Buenos Aires, Sao Paulo, Hong Kong, Milano ve New York’un da aralarında bulunmuş olduğu 40’ı aşkın büyük şehirde etken durumda olan uygulama, ortalama 20 milyon şahıs tarafınca kullanılmaktadır. Happn, App Store, Play Store ve Windows Store üstünden ücretsiz bir şekilde indirilebilir.

SIMILAR ARTICLES

NO COMMENTS

Leave a Reply