Metroda Soyunan Manken Iskra Lawrence

“Süper model Gigi Hadid’in büyük gövde versiyonu” olarak lanse edilen ve pek oldukça markanın reklam yüzü olan Iskra Lawrence, New York metrosunda soyunarak dikkat çekici bir fiil gerçekleştirmiş oldu.

Sıfır beden çılgınlığının yaşandığı moda dünyasında kendini kabul ettiren 40 gövde model Iskra Lawrence dikkat çekici bir eyleme imza attı. Hakkında, meşhur süper model Gigi Hadid’in büyük gövde versiyonu denilen ve rötuşlu fotoğraflara harp açmasıyla malum 26 yaşındaki İngiliz model, New York metrosunda bildiri veren bir protesto gerçekleştirmiş oldu.


Üstündeki siyah kıyafetle kompartımana giren Lawrence, metro hareket ettikten sonrasında beklenmedik bir şey yaparak üstündeki elbiseyi çıkarıp iç çamaşırlarıyla kaldı. 15 yaşlarındayken modellik ajanslarından red cevabı alan Lawrence, metroda yapmış olduğu protesto konuşmasında, insanlara kendilerini oldukları şeklinde sevmeyi, saygı duymayı ve yaşamdan bu şekilde keyif almayı önerdi.


Kendini tamamen “savunmasız” hale getirmek için üzerinekileri çıkardığını söyleyen Lawrence, “Bir zamanlar güzellik standartlarına uymadığım için kendimden nefret ediyordum. Bu toplumun medya üstünden bizlere dayattığı bir standart” dedi. Konuşmasında görünüşlerine aldırmaksızın tüm insanların eşit bulunduğunu söyleyen Lawrence her insana “Lütfen kendinizi olduğunuz şeklinde kabul edip bu şekilde sevin” çağrısı yapmış oldu.


“Aynada gördüğüm kişiden nefret ederek büyüdüm” diyen Lawrence, “Şu sebeple cemiyet bana yeterince iyi olmadığımı söylüyordu. Bir şeylerin yanlış bulunduğunu düşündüm zira benim bacak arası boşluğum yoktu, selülitlerim vardı” dedi. “Medya yardımıyla cemiyet güzellik standartlarını küçültüyor, oysaki biz bundan oldukca daha fazlasıyız” şeklinde konuştu.


“Eve gittiğinizde aynaya bakınca güvensizliğinizi ortaya çıkarmayın. Toplumun size söylediği benzer biçimde yeterince iyi bulunmadığınız şeklinde bakmayın, şu sebeple siz bundan oldukça daha fazlasısınız. Vücudunuza bakın ve ona niçin minnettar olmanız icap ettiğini görün. Kendinizle konuşmaya başlayın, olduğunuz kişiyi takdir edin ve ona saygı duyun.”


Konuşmasını bitirdikten sonrasında teşekkür edip elbisesini giyen model, metrodan indi.

Yazar: Merve Öztürk

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan yazarımız tam zamanlı olarak habera.org haber sitesinde baş editör olarak görev yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir